Teplovodný krb má spravidla vyššiu účinnosť a má zložitejšie vybavenie v podobe bezpečnostných a regulačných prvkov a čerpadla na zabezpečenie kolobehu horúcej vody. Je drahší v porovnaní s teplovzdušným krbom, je možné tiež použiť teplovodné výmeníky nad krbovou, ale treba rátať s nižšou účinnosťou a životnosťou.
Pretože horúca voda vyrobená v teplovodnom krbe dosahuje až 90° C, nemôže byť priamo vpúšťaná do systému kúrenia vo vašom dome, či už do radiátorov alebo do podľahového kúrenia; preto je potrebné dodatočné príslušenstvo v podobe akumulačnej nádoby, regulačných čepadiel, elektornickej regulácie, a ďalej bezpečnostné prvky pre prípad výpadku elektrickej energie (UPS) atď.
Systém vykurovania sa navrhuje nezávislo na teplovodnom krbe (kotol, radiátory, podlahové kúrenie, prípadne solárne systémy a pod.).
Alternatívny zdroj kúrenia s ohrevom horúcej vody pre TÚV a kúrenie, optimálne je kombinovať so solárnými kolektormi. Najoptimálnejší spôsob pri takomto ohreve vody je ukladanie tepla do teplovodného zásobníka. Tam sa vo vrstvách teplá voda z krbovej vložky alebo piecky ukladá (neznehodnocuje sa premiešavaním). Okrem toho, že voda z krbu zohreje TÚV, vyrobí aj teplo, ktoré sa použije kúrenie v dome. Kotol totiž priebežne odoberá teplo prostredníctvom vody, ktoré priamo použije do vykurovacieho systému domu/bytu alebo vodu iba dohreje na požadovanú teplotu. Takýmto spôsobom ušetríte na kúrení, pričom časť teplelnej energie sa dostáva do okolia miestnosti aj klasickou cestou – sálaním. Vysoká efektívnosť, účinnosť (až 76 %) a výkon (až 26 kW) teplovodného krbu.